Osoby z dysfunkcjami, które zechcą zapoznać się z informacjami na temat Exploseum,
zachęcamy do wejścia na stronę www.muzeum.bydgoszcz.pl/exploseum,
gdzie umieszczone zostały treści przygotowane
w oparciu o międzynarodowy standard WCAG 2.0

PRZEJDŹ DO STRONY

 

Choose language version
Exploseum DAG Fabrik Bromberg • Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Dzisiaj jest Środa, 26 kwietnia 2017
 

Okruchy przeszłości

"OKRUCHY PRZESZŁOŚĆI" - relacje osób zatrudnionych w byłej niemieckiej fabryce zbrojeniowej koncernu DAG w Bydgoszczy w latach 1939-1945

Jednym z podstawowych celów, do jakich powołane zostały placówki muzealne jest gromadzenie informacji o dziejach minionych będących świadectwem dla przyszłych pokoleń. Realizując ów cel, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego rozpoczyna akcję „Okruchy przeszłości”, która ma na celu zbieranie relacji od osób zatrudnionych w fabryce zbrojeniowej koncernu DAG w Bydgoszczy.

 

Zwracamy się więc z gorącą prośbą do osób pracujących niegdyś w tejże wytwórni, ludzi których los w często bardzo brutalny sposób zetknął z widmem pracy przymusowej, a także osób które były świadkami życia codziennego pracowników zatrudnionych w DAG, aby skontaktowali się z Muzeum i podzielili swoimi wspomnieniami. Z pozoru nieistotne fakty, strzępy wspomnień mogą okazać się nieocenionym materiałem badawczym nad historią osób pracujących w bydgoskiej fabryce zbrojeniowej. Zależy nam zarówno na opisach historii ludzi zatrudnionych bezpośrednio przy budowie, czy przy samej produkcji, jak również na wspomnieniach związanych pośrednio z fabryką, aby ukazać jej wpływ na miasto Bydgoszcz oraz na cały region w latach 1939-1945.


Relacje mogą zostać wysłane do naszej placówki za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną, istnieje również możliwość nagrania wypowiedzi świadków, przez pracowników Muzeum (do czego gorąco zachęcamy). Osobą koordynującą projekt jest Maciej Kułakowski, kierownik Działu Historii Techniki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Twoje życie tworzy naszą historię, która nie może zostać zapomniana!

Dane teleadresowe:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego
85-006 Bydgoszcz, ul. Gdańska 4
Maciej Kułakowski:
tel. 883366054;
Recepcja Exploseum:
tel. 883366056
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

PJ_BLACK logo_kwadrat_bialy

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".

 
zwzplusem
ekspozycja
Explonaty_czci_mechanizmw_small
baner_explo_muzeum

 

newsletter

 
 
 
bg_eu_semi_old_type_27