Osoby z dysfunkcjami, które zechcą zapoznać się z informacjami na temat Exploseum,
zachęcamy do wejścia na stronę www.muzeum.bydgoszcz.pl/exploseum,
gdzie umieszczone zostały treści przygotowane
w oparciu o międzynarodowy standard WCAG 2.0

PRZEJDŹ DO STRONY

 

Choose language version
Exploseum DAG Fabrik Bromberg • Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Dzisiaj jest Środa, 26 kwietnia 2017
 

Zwiedzanie z plusem

Wychodząc naprzeciw Państwa sugestiom i oczekiwaniom stworzyliśmy pakiet dodatkowych atrakcji dla grup zorganizowanych.

 

Przewodnik w historycznym przebraniu

 

Nasz przewodnik wcieli się w jedną z postaci i z jej perspektywy opowie zwiedzającym o historii materiałów wybuchowych, koncernie DAG, bydgoskiej fabryce i jej pracownikach oraz technicznych aspektach powstawania nitrogliceryny. Każde zwiedzanie to niezwykła przygoda, pozwalająca cofnąć się w czasie i poczuć klimat miejsca.


Oprowadzanie w przebraniu realizujemy od wtorku do piątku w godzinach pracy muzeum. Grupa chcąca skorzystać z oferty może liczyć max. 25 osób.
bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 15 zł
Obowiązuje rezerwacja z 7 dniowym wyprzedzeniem tel. 883 366 056

Informujemy, że w każdym dniu dostępne są wybrane postacie.

 

Do wyboru grupy pozostawiamy 5 postaci (Alfred Nobel, partyzant, robotnik przymusowy, strażnik fabryki, brytyjski lotnik) poruszających się w różnych obszarach tematycznych.

 


POSTAĆ TEMATYKA OPROWADZANIA

Partyzant

 

 

Konspiracja w Bydgoszczy i na terenie DAG Fabrik; losy ludności bydgoskiej w czasie wojny; los Polaków w DAG; sabotaż, bumelanctwo
i propaganda; rozpoznanie i dywersja; sukces w walce z okupantem

Strażnik fabryki

 

Opowieść o całym obszarze DAG Fabrik Bromberg; tematy związane
z codziennym życiem i pracą w fabryce materiałów wybuchowych; kwestie socjalne pracowników fabryki; kary i sankcje; życie niemieckich pracowników, specjalistów, inżynierów i żołnierzy w Bydgoszczy.

Robotnik przymusowy

 

Życie codzienne i praca w DAG; kwestie socjalno-bytowe robotników różnych narodowości; życie w obozie; pracownik przymusowy, niewolnik, wolny pracownik i „Kanarek”; niebezpieczeństwa związane
z pracą nad materiałami wybuchowymi; losy pracowników po wojnie; profil pracownika DAG

Alfred Nobel

 

Historia materiałów wybuchowych; życie i wynalazki Alfreda Nobla; początki koncernu DAG; niebezpieczeństwa związane z produkcją materiałów wybuchowych.

Brytyjski Lotnik

 

Los jeńców wojennych w okresie II wojny światowej; Życie codzienne i praca w DAG; kwestie socjalno-bytowe widziane oczami Brytyjczyka; życie w obozie - postać o zabarwieniu satyrycznym, ukazująca zakłady DAG w troszkę innym świetle.


 

Dodatkowo mogą Państwo zamówić:


strzelnica

Strzelnicę ASG, gdzie firma IPRON Events przygotuje profesjonalne stanowiska strzeleckie na których można będzie sprawdzić swoją celność strzelając replikami karabinów i pistoletów strzelających kulkami z tworzywa o średnicy 6mm. Czas trwania ok. 1h

 

DSC_0208

Grupę rekonstrukcyjną. W ofertę grupy „SRH DROMEDAR” wchodzą między innymi: scenki rodzajowe, opowieści przybliżające zwiedzającym funkcjonowanie grupy rekonstrukcyjnej, umundurowanie, zabytkowe pojazdy oraz odwzorowany korpus medyczny.

 

pokazchem

Pokazy chemiczne, czyli pokaz wybuchowych eksperymentów przygotowanych przez pasjonatów, którzy zaprezentują m.in. wybuchową watę czy płonący banknot. Czas trwania ok. 15 min. ( aktualnie zawieszone)

 

 


 

Jeżeli są Państwo zainteresowani taką formą zwiedzania prosimy o kontakt pod numer tel. 883366056 najpóźniej dwa tygodnie przed planowaną wycieczką.

 

 
zwzplusem
ekspozycja
Explonaty_czci_mechanizmw_small
baner_explo_muzeum

 

newsletter

 
 
 
bg_eu_semi_old_type_27